oferty pracy informacje dla bezrobotnych informacje dla pracodawców
   
pomniejsz powiększ
niedowidzacy
   Menu Główne
   
   Dla bezrobotnych
   Dla pracodawców
   Linki

BIP - PUP Gostynin
Centralna Baza Ofert Pracy
EFS
roEFS
EURES
kraz
rejestr instytucji szkoleniowych kwalifikacje rejestracja akademia

powrót do strony głównej drukuj

2017-08-07 12:23:09

Lekcje z ZUS


Szanowni  Państwo,

 

zapraszam Państwa do udziału w projekcie edukacyjnym lekcje z zus, który realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

 lekcje z zus to projekt przeznaczony dla szkół ponadgimnazjalnych. Powstał z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków w zakresie ubezpieczeń społecznych.  lekcje z zus mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, uczyć zasad solidaryzmu międzypokoleniowego oraz dawać praktyczną wiedzę na temat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i spraw, które będą im towarzyszyły w dorosłym życiu.

Realizacja projektu polega na przeprowadzeniu czterech lekcji o tematyce ubezpieczeń społecznych. Poszczególne lekcje zajmują się następującą tematyką:

  • lekcja 1 – świadomy zawsze ubezpieczony:

- historia ubezpieczeń,

- istota ubezpieczeń,

- dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe,

- rola i zadania ZUS;

 

  • lekcja 2 – płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki:

- czym są ubezpieczenia społeczne,

- rodzaje ubezpieczeń społecznych,

- świadczenia z ubezpieczeń społecznych,

- niepełnosprawność a niezdolność do pracy;

 

  • lekcja 3 – emerytura – Twoja przyszłość w Twoich rękach:

- polski system emerytalny,

- umowa międzypokoleniowa (solidaryzm),

- reforma w 1999 roku,

- wiek emerytalny;

 

  • lekcja 4 – e-ZUS, czyli firma pod ręką:

- rejestracja firmy,

- ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne,

- rozliczanie składek na ubezpieczenia społeczne,

- Platforma Usług Elektronicznych ZUS – praktyczne narzędzie dla osób, które prowadzą firmę.

Zapewniamy materiały dla nauczycieli oraz dla uczniów. Dla nauczycieli jest przygotowana książka ze wszystkimi informacjami, które będą przekazywane uczniom, jest także płyta z prezentacjami, ćwiczeniami i materiałami multimedialnymi. Uczniowie otrzymują książkę z materiałami do pracy, prezentacjami oraz tekstami uzupełniającymi.

Na każdym etapie realizacji projektu zapewniamy wsparcie merytoryczne. Jeśli jest potrzeba przeszkolenia nauczycieli, oczywiście robimy szkolenia. Jest też możliwość przeprowadzenia lekcji pokazowej. Zapraszamy także do ZUS-u, tu również możemy przeprowadzić lekcję dla uczniów.

Po przeprowadzeniu czterech lekcji można zgłosić uczniów do Olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Olimpiada składa się z III etapów:

  • Etap I – szkolny – uczniowie rozwiązują ogólnopolski  test wiedzy w szkole (możemy także zrobić test w ZUS-ie). Najlepsi uczniowie z danej szkoły tworzą zespół, który przechodzi do następnego etapu.
  • Etap II – wojewódzki – najlepsi uczniowie z I etapu piszą ogólnopolski test wiedzy. Test odbywa się w Warszawie. II etap w roku szkolnym 2016/2017 odbywał się w SGGW.
  • Etap III – finał – w finale bierze udział najlepsza grupa z każdego województwa.  Finał Olimpiady odbywa się w Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie.

Do wygrania są cenne nagrody, m.in. laptopy, tablety, czytniki ebooków. Podatek od nagród pokrywa jeden ze sponsorów. Jednak najcenniejszą nagrodą jest indeks uczelni wyższych. W edycji 2016/2017 uczniowie wygrali indeksy na Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Udział w Olimpiadzie to także dodatkowe punkty w procesie rekrutacji na studia na uczelnie współpracujące z ZUS. Współpracujemy m.in. z: Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniką Łódzką.

Dodatkowe informacje można uzyskać na naszej stronie internetowej - http://www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/o-projekcie.

Jestem osobą, która odpowiada za realizację projektu z ramienia płockiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na każdym etapie jestem do Państwa dyspozycji. Służę swoją pomocą i radą. Odpowiem na wszystkie Państwa pytania.

 lekcje z zus z całą pewnością przygotują uczniów do późniejszego kontaktu z ZUS. Dzięki realizacji projektu uczniowie będą wiedzieli, czego mogą oczekiwać od ZUS, jak założyć i rozliczyć działalność. Są to informacje przydatne w dorosłym życiu.

 

Serdecznie zapraszam do udziału w projekcie!

 

Aleksandra Słupska

Koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Oddział w Płocku

Wydział Organizacji i Analiz

Al. Stanisława Jachowicza 1, 09-402 Płock

tel. 24 262-52-71 wew. 2518

kom. 502 009 800

 

Data utworzenia: 2017-08-07 11:36:48